تاريخ : شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | 17:14 | نویسنده : محمد رضا شیوخی

در اين گزارش تصويري، بهترين عکس‌هاي فضايي چند روز اخير را به انتخاب نشنال جئوگرافيک با هم مرور مي‌کنيم: از فرود فضاپيماي سايوز گرفته تا اسب چموش آسماني و کوه زر اندود.

   

 

اسب چموش: اين عکس از سحابي کله اسبي که توسط رصدخانه نيو فارست در انگلستان گرفته شده است، نشان مي‌دهد که چطور سحابي کله اسبي بخشي از يک ابر غبار بزرگ‌تر است. به گفته ناسا اين سحابي که در فاصله 1500 سال نوري از زمين قرار دارد، تنها به اين دليل ديده مي‌شود که غبار تيره و محو کننده آن بر يک سحابي روشن‌تر سايه افکنده است.

  

 

فرود: اين تصوير زيبا، فضاپيماي سايوز TMA-05M را اندکي پس از فرود آمدن نزديک آرکاليک قزاقستان نشان مي‌دهد. فرمانده ماموريت شماره 33، سونيتا ويليامز از ناسا و مهندسان پرواز، آکيهيکو هوشيده از آژانس فضايي ژاپن و يوزي مالنچنکف از آژانس فضايي فدرال روسيه، درون اين کپسول و پس از ماموريتي 4 ماهه در ايستگاه فضايي بين‌المللي به زمين بازگشتند.

 

 

نور سبز: پرده‌هاي سبزرنگ شفق قطبي بر فراز آسمان آلاسکا نماي زيبا و مسحور کننده‌اي را به وجود آورده‌اند. جرمي لازله که اين عکس را گرفته است مي‌گويد: «زيبانماي رنگ‌هاي پيوسته در حال تغيير شفق يادآور يک نمايش آتش‌بازي عظيم هستند، آتش‌بازي که منتها در سکوت برگزار مي‌شود. تمام چيزي که ما مي‌شنويم، سکوت آرامش‌بخش يک شب منجمد آلاسکايي است.»

 

 

دورنماي مريخي: مريخ‌نورد کيورياسيتي ناسا اين عکس را پس از حرکت 25 متري خود به سمت شرق در تاريخ 18 نوامبر / 28 آبان، و در يکصد و دومين روز مريخي ماموريت خود بر سطح اين سياره گرفته است. اين نما خليج Yellowknife را نشان مي‌دهد؛ بخشي از ناحيه گلنلگ در دهانه گيل، که نزديک کوهپايه کوه شارپ به ارتفاع 5 کيلومتر واقع شده است. کوه شارپ با لايه‌هايي غني از رسوب پوشيده شده است که بيش از صدها ميليون سال است که در آنجا آرام گرفته‌اند، به همين دليل ناسا گمان مي‌کند که جاي مناسبي براي تحقيق درباره اين است که آيا زماني در مريخ حيات وجود داشته است.

 

 

کوه زر اندود: در اين عکس ماهواره‌اي که به تازگي از سوي آژانس فضايي اروپا منتشر شده است، ماسه‌هاي صحرا شبيه جارويي طلايي به نظر مي‌رسند که مي‌خواهند کوهستان تيبستي را بروبند. بلندترين قله رشته کوه‌هاي تيبستي که در چاد و ليبي واقع شده است، قله امي کوسي است که در اين تصوير به صورت يک ساختاري دايره‌اي در گوشه پايين سمت راست منطقه تيره عکس ديده مي‌شود. جريان گدازه‌هاي خارج شده از غربي‌ترين آتشفشان اين مجموعه، قله توسيده نيز قابل مشاهده است.